1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Гаранциите за преговарачката рамка се селат во ЕУ

ДТЗ
16 јуни 2022

Француското претседателство е подготвено да ги вклучи барањата на Бугарија во преговарачката рамка за Северна Македонија и ЕУ да стане гарант за нивната имплементација

https://p.dw.com/p/4Cp5c
Frankreich | Abschluss der Konferenz zur Zukunft Europas in Straßburg
Фотографија: Ludovic Marin/REUTERS

Францускиот предлог предвидува укинување на ветото, а ЕУ да стане гарант дека Скопје ќе ги исполни условите на Софија. Ова се првичните информации коишто пристигнуваат во врска со францускиот предлог, којшто со нетрпение се очекува во Северна Македонија и во Бугарија

„Француското ротирачко претседателство е подготвено да ги вклучи барањата на Бугарија во преговарачката рамка за Северна Македонија и ЕУ да стане гарант за нивната имплементација, а се очекува да биде одобрен од другите земји - членки и покрај резервите дека билатералните прашања се пренесуваат во Европа. „Западен Балкан треба да се придвижи кон ЕУ“, пишува бугарскиот портал Медиапул, повикувајќи се на изјави на дипломати. 

Предлогот најпрво на бугарска маса 

Вниманието и во Скопје и во Софија е целосно свртено кон францускиот предлог, од кој се очекува одговор дали има можност за тргање на бугарското ветото и отворање на вратите на ЕУ за Западен Балкан. Најавите се дека Франција ќе го испрати нацртот на новата преговарачка рамка за Северна Македонија до Бугарија и до другите земји-членки. 

Според Бугарското национално радио, веќе во текот на денот се очекува тој да се најде пред Владата, а потоа ќе мора да оди во бугарскиот парламентот, откако Советот на министри, по барање на премиерот Кирил Петков, одлучи токму тоа да носи одлуки за сите прашања поврзани со Северна Македонија и ветото. 

Bulgarien Wirtschaftsminister Kiril Petkov
Бугарскиот премиер Кирил Петков топката ја префрли во бугарскиот парламент кој треба да ја донесе одлуката за ветотоФотографија: BGNES

Предлогот со нетрпение се очекува и во Скопје. Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска изјави дека Скопје го нем добиено францускиот предлог. „Имаме разговори со нашите бугарски колеги. Немам намера да коментирам дали владата или собранието во Софија ќе успее, тоа е внатрешна бугарска политика“, изјави претседателот Пендаровски на прашањето што содржи францускиот предлог за кревање на ветото од Бугарија. Тој вели дека францускиот предлог е интерна работа на ЕУ во рамки на подготовката на заклучоците на Европскиот совет што Франција како претседавач со ЕУ треба да ги достави до сите земји членки. 

Неизвесност и во Скопје 

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел кој е во посета на земјата, по средбата со Пендаровски во Охрид не сакаше да коментира што ќе има во заклучоците, со образложение дека  потреба дискреција во пресрет на Самитот на ЕУ. 

Министерот за надворешни работи Бујар Османи ќе ги почека прво реакциите во Бугарија, па тоа ќе даде свои забелешки на францускиот предлог, доколку има. „Во овие последни денови француското претседателство треба да го преземе кормилото и да ни каже врз основа на проценката што ја добиваат од Софија дали има простор за некаков посуштински ангажман и од разговорите што ги имаат со нас, дали ќе одат на нареден чекор. Ако одат на нареден чекор нашиот став е да видиме унифициран став од сите земји членки, вклучувајќи ја и Бугарија, а потоа ние да ги кажеме нашите забелешки доколку имаме забелешки на таков француски предлог“, изјави Османи.