Фотографија на денот: Пожари пред Берлин | Свет | DW | 24.08.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Пожари пред Берлин

Пожарникарите изутринава продолжуваат да се борат против огнената стихија која ги зафати шумите на околу 50 километри оддалеченост од главниот град на Германија.

Гаснењето е тешко, затоа што на целата територија има остатоци од стара муниција. Надлежните велат дека ситуацијата е драматична. Три села се евакуирани набрзина, а жителите заминаа од своите домови само со најнеопходното, како документи или лекови.

 

Реклама