Фотографија на денот: Менување на таблите на границата | Северна Македонија | DW | 13.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот: Менување на таблите на границата

Преспанскиот договор со кој се решава спорот за името стапи во сила вчеравечер. Со тоа Република Македонија формално стана Република Северна Македонија.

Македонската влада ја задолжи Царинската управа да го промени името на таблите на граничните премини и на двата аеродрома во Северна република Македонија во рок од три дена. Тоа, според соопштението на Царинската управа, ќе биде направено прво на граничниот премин Богородица, денеска во 13 часот.

 

Реклама