1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdT Verdi-Warnstreik bei Lufthansa – Frankfurt/Main
Фотографија: Frank Rumpenhorst//dpa/picture alliance
ПатувањеГерманија

Кога конечно ќе полета авионот?

28 јули 2022

Штрајкот во Луфтханза речиси ги парализираше германските аеродроми. За овие патници во Франкфурт, тој предизвика часови чекање и неизвесност.

https://p.dw.com/p/4EklP

Луѓето кои летово патуваат на одмор со авион од Германија мора да се вооружаат со трпение. Аеродромите и без тоа страдаат од недостиг на персонал, а ситуацијата оваа среда ја влоши и еднодневниот штрајк на аеродромскиот персонал во Луфтханза, кој траеше до денеска утрото. За патниците како овие на аеродромот во Франкфурт, тоа значи чекање со часови и неизвесност. А сега околу штрајк размислуваат и пилотите во Луфтханза...

 

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Николај Милков и Бујар Османи

Милков за Северна Македонија: Топката е на нивен терен!

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница