1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdTD Spanien Coronavirus Ärzte protestieren in Barcelona
Фотографија: Matthias Oesterle/Zuma/Imago Images
Здравје

Исцрпени од Ковид-19

СН/дв
20 октомври 2020

Во Шпанија, протестите на лекарите едноставно не престануваат. По демонстрациите во главниот град Мадрид, сега лекарите во Каталонија започнаа со четиридневен штрајк. Притоа во прашање не е само коронавирусот.

https://p.dw.com/p/3kA2w

Лоши услови за работа, ниски плати и слаби можности за усовршување: младите лекари во Каталонија го изразуваат своето незадоволство во Барселона со протестни плакати и физичка дистанца.

Но, не само младите лекари се чувствуваат оставени на цедило од политиката. Целиот здравствен сектор  се жали на последиците од вториот бран на коронавирусот.

„Ние сме на граница на силите“, порачуваат многу болници во Шпанија.

Повеќе:

-Зошто Шпанија е „плодно тло“ за коронавирусот

-Зошто здравствениот систем на Шпанија потклекна пред коронавирусот?

-Шпанија се прости од своите 28.400 корона-жртви

Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Проблемот на корупцијата во македонското општество е што е тотално и системски интегрирана во секој процес.

Нормализација на корупцијата

Ivor Mickovski
Ивор Мицковски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница