Фотографија на денот: Илјадници земјоделци на протест со трактори | Економија | DW | 27.11.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Економија

Фотографија на денот: Илјадници земјоделци на протест со трактори

Без земјоделци нема храна и нема иднина - стои на плакатот кој беше еден од многуте на протестот на илјадници земјоделци од цела Германија собрани во Берлин.

Тие го блокираа главниот град за да стават до знаење дека со постојаното заострување на прописите за заштита на животната средина и заштита на инсектите и на водата се загрозува нивната егзистенција. Фармерите бараат да бидат повеќе вклучени при носењето на нова регулатива и сакаат да се цени повеќе она што го работат. На илјадниците лути земјоделци надлежната министерка Јулија Клекнер им вети помош за прилагодување на промените и повика на дијалог.

Реклама