Фотографија на денот: Денови на жалост | Северна Македонија | DW | 24.11.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот: Денови на жалост

Во Северна Македонија денеска е втор ден на жалост по трагедијата на автопатот „Струма“ во Бугарија. Денеска знамињата се на половина копје и во Бугарија и во Косово.

Истрагата за причините за трагичната незгода на македонскиот автобус во Бугарија е во тек

Истрагата за причините за трагичната незгода на македонскиот автобус во Бугарија е во тек

Македонската влада вчера прогласи тридневна жалост на територијата на целата држава за жртвите од сраотната сообраќајна несреќа во Бугарија, во која загинаа 45 патници, а седум лица беа повредени откако македонски автобус се запали на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград.

Во автобусот вкупно имало 52 лица. Седуммината повредени се хоспитализирани на Клиниката во Софија. Меѓу загинатите, 12 се деца.

За време на деновите на жалост државното знаме на сите институции, како и на дипломатските претставништва на земјава во странство, се истакнати на половина копје, а одложени се сите јавни настани.

Ден на жалост за настраданите во автобуската несреќа денеска е прогласен и во Бугарија и во Косово.