Фотографија на денот: Во првите борбени редови против стихијата | Северна Македонија | DW | 11.08.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот: Во првите борбени редови против стихијата

Македонските војници, полицајци, пожарникари, доброволци веќе со денови се на првата линија на фронтот во борбата против пожарите во земјата.

По уште една непроспиена ноќ, многу од нив и денеска ги очекува исцрпувачки ден со битки против пламените јазици како на оваа #ФотографијаНаДенот со оглед на тоа што неколку пожари и натаму се активни во земјата. 

Критично е во кумановскиот и во прилепскиот регион, но и во селото Побожје, каде вчера беа запалени три куќи. 

На терен освен македонските војници, полицајци, пожарникари и доброволци интервенираат и екипите од Австрија, Словенија, Бугарија и од Романија, а за денеска најавена е и помошта од Црна Гора и од Франција.

Гледај видео 02:33

Сведоштва од Будинарци: „Психички се разболевме од пожарите“

Повеќе:

-Австриски пожарникар повреден во пожарите во Беровско

-Менковски: Порано го спасувавме Солун, сега со странска помош ги гасиме пожарите

-Фотографија на денот: Со лопата во борба за спас на Малешевијата

Во гаснењето на пожарите досега се имаат вклучено околу 1.500 припадници на Армијата и над 580 полицајци. Македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска истакна дека во борбата против огнената стихија ангажирани беа и сѐ уште се, сите капацитети на Армијата, човечкиот потенцијал и воздухоплови за кои во ниту еден момент практично немало простор за одмор. „Ангажирани се пешадиски единици од Командата за операции, Првата бригада, специјалните сили и целосно беа ангажирани припадниците и воздухопловите на воздухопловниот ВИНГ“, потенцира Шекеринска.

Од МВР, пак, соопштија дека деноноќно на терен се и припадниците на сите специјални единици на полицијата: Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, Единицата за брзо распоредување и Посебната единица за поддршка.