Фотографија на денот: „Болката“ на физичката дистанца | Панорама | DW | 27.02.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: „Болката“ на физичката дистанца

Уметничкиот проект на членовите на балетскиот ансамбл од Штудгарт има за цел да укаже како физичката дистанца за време на пандемијата влијае врз луѓето и колку е важна блискоста како дел од општественото заедништво.

Дистанцата ја симболизираат пластичните балони кои истовремено укажуваат на драматичната состојба на уметниците и на институциите за култура во време на коронавирусот.

Инаку културните установи во Германија се затворени повеќе од четири месеци во рамките на рестрикциите за справување со вториот бран на коронавирусот.

Исто така во овој период важат и строги ограничувања за приватни средби на граѓаните како и за одржување на физичка дистанца.

Гледај видео 01:05

Симфониски концерт од покривите на висококатници

Повеќе:

-Германија и Ковид-19: Меѓу копнежот за отворање и следниот бран

-Над 20 милиони Германци соочени со зголемен ризик од тежок тек на Ковид-19

-Германија стравува од трет бран коронавирус, остануваат рестрикциите

Во изминатите 24 часа во земјата се регистрирани преку 9700 нови инфекции и 369 смртни случаи од последиците на Ковид-19.

Бројките на нови случаи по речиси двомесечниот пад сега се во благ раст, веројатно поради новите позаразни мутациии кои се шират во земјата. Тоа не навестува добро за можното ублажување на рестрикциите за приватните средби и отворање на културните установи. 

 

Поврзана содржина