1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Филомена Франц: „Не можам да мразам!“

Кристина Кифнер
26 јули 2022

Во времето на националсоцијализмот систематски биле прогонувани и убивани и Синти и Роми. Филомена Франц била, меѓу другото, интернирана и во Аушвиц - и преживеала. Жената која вели дека не може да мрази, полни 100 години.

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86-%D0%BD%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D0%BC-%D0%B4%D0%B0-%D0%BC%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BC/video-62597015
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Димитар Ковачевски македонското Собрание

Огнени кочии

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница