Убиен важен бунтовник во Ирак | Вести | DW | 15.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Убиен важен бунтовник во Ирак

*

Во борбите во ирачкиот град Диванија американските и ирачките трупи според сопствени наводи убиле важен шеф на шиитските милиции.Загинатиот Наџа ел Агра организирал бројни напади врз американските трупи,соопшти американската армија.

Во градот против шиитските милиции не се борат само американските трупи,туку и тие самите водат меѓусебни престрелки.

Вчера ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари при посета на Париз изјави дека владата во Багдад сака да постигне брзо решение на политичките проблеми.