Убиени девет војници во Авганистан | Вести | DW | 10.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Убиени девет војници во Авганистан

*

При напад на истокот на Авганистан убиени се девет војници. Меѓу нив шест војници се странци, а тројца Авганистанци, соопштија меѓународните ИСАФ трупи. Во нападот има и 18 повредени. Убиените НАТО војници најверојатно се Американци. На северот на Авганистан неуспешно беше извршен самоубиствен напад. Според полициски извори, безбедносните сили следеле сомнително возило по што возачот се дигнал во воздух.