Убиени девет војници во Авганистан | Вести | DW | 10.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Убиени девет војници во Авганистан

*

При напад на истокот на Авганистан убиени се девет војници. Меѓу убиените шест војници се странци и тројца Авганистанци, соопштија меѓународните ИСАФ трупи. Во нападото има и повредени лица. Убиените НАТО војници најверојатно се Американци. На северот на Авганистан неуспешно беше извршен самоубиствен напад. Според полициски извори, безбедносните сили следеле сомнително возило по што возачот се дигнал во воздух.