Уапсен високо ренгиран идеолог на Црвените Кмери во Камбоџа | Вести | DW | 19.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Уапсен високо ренгиран идеолог на Црвените Кмери во Камбоџа

*

Некогашниот шеф идеолог на Црвените Кмери во Камбоџа, Нуон Чеа е ставен под домашен притвор. 82 годишниот Чеа е уапсен во градот Палин и треба да биде пренесен во главниот град каде ќе биде изведен пред суд. Тој е единствентиот преживеан кој имал висок ранг во режимот, меѓу 1975 и 1979 гоидна кога како жртви паднаа околу два милиона луѓе.