Турк победник на претседателските избори во Словенија | Вести | DW | 12.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Турк победник на претседателските избори во Словенија

*

Данило Турк е победник на претседателските избори во Словенија. 55 годишниот Турк, кој доаѓа од редовите на социјалдемократите со освоени 68% од гласовите убедливо го совлада противкандидатот Лојзе Петерле кој доби околу 32% гласови. Новиот словенечки претседател ќе ја преземе функцијата на 23 декември, една недела пред Словенија да го преземе претседателството со ЕУ.