Тридневна жалост во Авганистан | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тридневна жалост во Авганистан

*

Во Авганистан е прогласена тридневна жалост по досега најголемиот самоубиствен напад во градот Баглан. Според последните информации во нападот загинале 60 лица меѓу нив и деца. Загинаа и шестмина пратеници кои беа цел на нападот. Тие присуствуваа на официјална церемонија на отворање на фабрика за шеќер. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и американската влада го оценија нападот како грозен чин.