Торнадата во Авганистан ќе ја почнат мисијата според планот | Вести | DW | 13.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Торнадата во Авганистан ќе ја почнат мисијата според планот

Германските авионите за набљудување од типот Торнадо ќе бидат пуштени во употреба во Авганистан во недела како што е планирано. Шесте авиони се подготвени за мисијата соопшти главниот командант Торстен Пошвата. Во меѓувреме специјална комисија од Бундесверот е на пат кон Швајцарија за да ги испита причините за падот на авионот Торнадо кој вчера се урна во Алпите. Во несреќата загина дваесет и седум годишниот пилот. Копилотот се спаси, но е во болница.