Тејлор не се појави во Хаг | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тејлор не се појави во Хаг

*

Поранешниот либериски претседател Чарлс Тејлор го бојкотира судењето и денеска не се појави пред судот за воени злосторства во Хаг, каде е обвинет за убиства, силувања и малтретирање за време на граѓанската војна во Сиера Леоне. Тејлор во писмена форма ги отфрли 11 обвинувања за воени злосторства и злосторства против човештвото. Судскиот совет одлучи да го продолжи судењето иако Тејлор не присуствува на него. За време на војната во Сиера Леоне се смета дека загинале над 50.000 лица.