Тејлор во Хаг | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тејлор во Хаг

*

Поранешниот либериски претседател Чарлс Тејлор денеска треба да се појави пред судот за воени злосторства во Хаг. Тој е обвинет за убиства, силувања и малтретирање за време на граѓанската војна во Сиера Леоне. Тејлор ги отфрли 11 обвинувања за воени злосторства и злосторства против човештвото. За време на војната во Сиера Леоне се смета дека загинале над 50.000 лица.