Супер Месечината го осветли светот | Панорама | DW | 14.11.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Супер Месечината го осветли светот

Најсветлата Месечина во последните 69 години го осветли небото ширум светот неделава. За набљудувачите на ѕвездите вистинско уживање. Уживајте во спектакуларните фотографии од несекојдневната убавина.

Најголемата и најсветла полна Месечина во последните 69 години е сензација низ целиот свет. Астрономите велат дека Месечината деновиве е поблиску до Земјата од било кога во последните седум децении. Од НАСА соопштија дека Месечината делува 14 проценти поголема, и 30 отсто посветла од вообичаено. 
Денеска околу пладне по средноевропско време, Месечината ќе мине на 348,400 километри оддалеченост од земјината топка, што е за 35 илјади километри поблиску од вообичаено. Следната шанса да се види полна Месечина на толкава оддалеченост од Земјата ќе биде во 2034 година. 

DW.COM

Реклама