1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Nordmazedonien Verteidigungsministerin Slavjanka Petrovska
Фотографија: MOD North Macedonia

Стратешкиот дијалог резултираше со помош за АРМ

ДТЗ
3 јуни 2022

Стратешкиот договор се одржа на 2 јуни во Вашингтон и беше фокусиран на продлабочување на билатералното партнерство.

https://p.dw.com/p/4CEuZ

Северна Македонија ќе добие 40 милиони долари како помош од САД за модернизација на македонската армија. Ваква најава пристигна од Вашингтон каде се одржа стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и Соединетите Американски Држави.

Од македонската страна, во стратешкиот дијалог учествуваа министрите за надворешни работи, Бујар Османи, за економија Крешник Бектеши и за одбрана Славјанка Петровска. Таа порача дека Владата и Министерството за остануваат цврсто на ставот за раст на одбранбениот буџет од 1,77 отсто од БДП годинава до 2 отсто до 2024 година, како и 20 отсто од овој буџет да биде наменет за опремување и модернизација. 

Петровска се заблагодари за финансиското учество од САД во набавката на новите лесни оклопни транспортери кои значајно ќе влијаат на подобрувањето на капацитетите на македонската армија. Претставник на Пентагон на стратешкиот дијалог беше заменик-помошничката на секретарот за одбрана на САД, Лора Купер. Таа потенцираше дека САД досега вложиле речиси 45 милиони долари во модернизацијата на АРМ и дека само оваа година се планирани дополнителни 40 милиони долари преку програмата за воено финансирање и програмата 333. САД ќе ја поддржат Северна Македонија и со експертска, но и со финансиска помош од 4,5 милиони долари за градење на капацитети за сајбер одбрана. 

Стратешкиот договор се одржа на 2 јуни во Вашингтон и беше фокусиран на продлабочување на билатералното партнерство. САД и Северна Македонија ја потврдија својата посветеност на регионалната интеграција на Западен Балкан преку политички, економски и безбедносни иницијативи и ја истакнаа својата поддршка за економската интеграција и просперитетот на Западен Балкан. САД ја потенцираа важноста за унапредување на процесот на пристапување во ЕУ за Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро. 

Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Министерство за правда на Република Северна Македонија

За што служат законите?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница