Средба Путин Ахмадинеџад | Вести | DW | 17.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба Путин Ахмадинеџад

*

И покрај спорот со атомската програма рускиот претседател Владимир Путин му гарантираше на Иран дека руските фирми ќе си ја завршат работата на изградбата на првата атомска централа во земјата. Претходно двете страни ќе потпишат договор за неширење на атомско оружје, се вели во соопштението по средбата на Путин и неговиот домаќин иранскиот колега Махмуд Ахмадинеџад во Техеран. Путин исто така го повика Ахмадинеџад да ја посети Москва. Ова беше прва посета на руски лидер на Иран по 1943 година.