Средба на Груевски со амбасадори на земји од НАТО | Вести | DW | 14.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба на Груевски со амбасадори на земји од НАТО

Реформите што се спроведуваат во Македонија како дел од критериумите за добивање покана за приклучување кон НАТО биле во средиштето на интересирањето на амбасадорите на земјите од Алијансата на вчерашната средба со македонскиот премиер Никола Груевски. Ова го соопшти министтерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој присуствуваше на средбата. Според Милошоски, владата очекува Македонија, Албанија и Хрватска наредната година да добија покана за членство во НАТО.