Спречен можен напад врз американската амбасада во Виена | Вести | DW | 02.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Спречен можен напад врз американската амбасада во Виена

*

Во австрискиот главен град е спречен веројатен напад врз американската амбасада. Во врска со овој случај е упапсено е и второ осомничено лице, потврдија властите во Виена. И истовремено ги отрфија шпекулациите дека тој би можел да нарачателот на инцидентот, предизвикан дека претходно од лице по потекло од Босна и Херцеговина. 42 годишниот маж од Босна и Херцеговина се обидел да влезе во зградата со две рачни гранати и шајки ставени во ранец. При сослушувањето тој или незборува или зборува бесмислици, изјави портпарол.