Спречен бомбашки напад во Лондон!? | Вести | DW | 29.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Спречен бомбашки напад во Лондон!?

*

Неполни две години по терористичките напади во Лондон,полицијата во центарот на градот денеска деактивираше поставена бомба.Омилениот кварт околу плоштадот Пикадили беше блокиран,полицијата извести за поголемо количество експлозив оставено во возило.Новата влада на премиерот Гордон Браун свика кризен штаб од безбедносни експерти.„Овој случај покажува дека во Велика Британија постои трајна опасност“,изјави Браун.Во терористичките напади во Лондон на 7 јули 2005 година загинаа 56 луѓе,меѓу нив четворицата атентатори.