Спорт: | Вести | DW | 18.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Спорт:

Во синоќешните натпревари на германската сојузна лига се постигнати следниве резултати:

Шалке – Штутгарт 1 спрема 0,

Франкфурт – Баерн 1 спрема 0,

Хановер – Хамбург 0 спрема 0,

Дортмуд – Нирнберг 0 спрема 0,

Ахен – Билефелд 2 спрема 0 и

Волфсбург – Бохум 3 спрема 1.

На светското првенство во пливање во австралиски Мелбурн, Германецот Томас Лурц ја одбрани титулата во трката на пет километри. Во првата трка во формула 1 во Австралија победи Финецот, Кими Раиконен кој во оваа сезона вози за Ферари. Второто и третото место ги освоија возачите на Мекларен – Мерцедес, минатогодишниот светски првак Фернандо Алонзо и новајлијата во Формула 1, Луис Хамилтон.