Сојуз успешно лансиран во вселената | Вести | DW | 08.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сојуз успешно лансиран во вселената

Рускиот вселенски брод, Сојуз успешно е лансиран во вселената од ксомодромот Бајконур во Казахстан. Во составот на 15-члениот екипаж се наоѓа, петиот турист во вселената. Милионерот Чарлс Симони, еден од основачите на компанијата Микрософт ќе остане во вселената 13 дена.