Солана - Косово - Контакт групата | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Солана - Косово - Контакт групата

*

Доколку Советот за безбедност не усвои нова резолуција за Косово, тогаш е можно Контакт групата да организира преговори меѓу Белград и Приштина. Ова го изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Хавиер Солана во Брисел. Преговорите би биле организирани според принципот на посредничка дипломатија, шришто ЕУ би одиграла водечка улога. Солана уште оцени дека има малку шанси за договор во рамките на ОН.