Смртоносни поплави во Скопје | Северна Македонија | DW | 07.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Смртоносни поплави во Скопје

15 загинат, 22 повредени и повеќемина исчезнати е билансот од катастрофалните поплави кои го зафатија Скопје синоќа. Предизвикана е и голема материјална штета, а голем број улици и булевари се непроодни

Министерството за внатрешни работи ја потврди смртта на 15 лица, а 22 лица со повреди се примени во скопските болници. Се трага по најмалку 6 исчезнати.

Советот на Град Скопје попладнево на итна седница ќе расправа за состојбата во градот и за мерките за санирање на состојбата.

Најтешко погодени од вчерашното невреме биле селата Стајковци и Арачиново, но штетите се големи низ целиот град. Од синоќа е во прекин и сообраќајот на скопската обиколница, а тешко проодни се и многу други улици низ градот.

Реклама