Случаи на птичји грип во Источна Франција | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Случаи на птичји грип во Источна Франција

*

Вирусот на птичји грип е откриен кај три лебеди во Источна Франција. Ресорното министерство нареди затворање на зоната околу езерото Асенонкур каде се пронајдени птиците со смртоносниот Х5Н1 за да се утврди дали тој зафатил и други диви птици. Пред два дена и кај една дива птица пронајдена во источна Германија беше потврдено пристуството на птичји грип.