Словенија ја поддржува Македонија | Вести | DW | 22.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Словенија ја поддржува Македонија

*

Македонија ја има поддршката од Словенија во остварувањето на европската перспектива.Настојувањето во секој случај ќе зависи од заклучоците на актуелниот самит на ЕУ во Брисел и решенијата за институционалната иднина на Унијата.Ова го изјави синоќа словенечкиот премиер Јанез Јанша на средбата со својот македонски колега по функција Никола Груевски на заседанието на Европските народни партии во Брисел.

Словенија најави дека во текот на своето претседавање со Унијата,ќе се залага Македонија да ги започне преговорите за пристап кон ЕУ.