Ситуацијата во Сомалија | Вести | DW | 25.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ситуацијата во Сомалија

Соединетите Американски Држави упатија повик за испраќање африкански мировни сили во Сомалија. Според американското министерство за надворешни работи, овие трупи треба да ги заменат етиопските единици кои сега се стационирани во Сомалија. САД не сакаат по можното повлекување на етиопските војници, во Сомалија да се појави вакум, изјави портпаролот Шон Меккормак. Во меѓувреме, организацијата „Лекари без граници„ хуманитарната состојба во земјата ја оцени како драматична. Посебно тешка е ситуацијата во главниот град Могадишу, изјави и претставникот на Меѓународниот црвен крст во Женева, Александар Либескинд.