Ситуацијата во северен Либан се потешка | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ситуацијата во северен Либан се потешка

Голем број лица го напуштаат палестинскиот бегалски камп Нар ел Баред на северот од Либан поради борбите кои веќе неколку дена се водат таму меѓу либанската армија и исламистичките борци. Цел на бегалците е блискиот бегалски кам Бадави или пристанишниот град Триполи. Хуманитарните организации во неколку наврати предупредија на последиците за бегалците во Нахр ел Баред како недостатокот на храна и вода. Армијата на Либан сеуште го држи под опсада логорот каде што упоришта имаат борците на Фатах Ал Ислам. 80 лица досега загинаа во борбите.