Сеуште неизвесна судбината на јужнокорејските заложници во Авганистан | Вести | DW | 24.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сеуште неизвесна судбината на јужнокорејските заложници во Авганистан

*

Продолжува и заложничката драма со 23 киднапирани Јужнокорејци во Авганистан . Делегација на племенски поглавари и влијателни религиозни лидери се обидуваат да преговараат со Талибанците за ослободување на заложниците. Портпарол на исламистичките борци во меѓувреме по трет пат го продолжи поставениот ултиматум за 24 часа . Имено Талибанците бараат размена на заложниците за 23 припадници на движењето што се наоѓаат во авганистаските затвор. Во спротивно се заканија дека ќе ги убијат Јужнокорејците.