Северна Кореја упати писмо до МААЕ | Вести | DW | 17.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Северна Кореја упати писмо до МААЕ

*

Северна Кореја денеска испрати писмо до Меѓународната агенција за атомска енергија со кое ги кани инспекторите да дојдат и да го разгледаат запиирањето на работатата на нуклаерниот реактор во Јонбјон. САД го поздрави овој чекор на Пјонгјанг како позитивен. Откако беше постигната спогодба за запирање на атомската програма на Северна Кореја, долго време немаше напредок во исполнување на договореното.