Северна Кореја-нова ракета со среден дострел | Вести | DW | 28.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Северна Кореја-нова ракета со среден дострел

Северна Кореја на воена парада претстави нова ракета со среден дострел.Таа достига до далечина од 4 илјади километри,се вели во извештаите на јужнокорејските медиуми.Со неа на таков начин би можела да биде достигната на пример и американската база Гуам на Пацификот.Ракетната програма на Пјонгјанг во регионот се посматра со голема загриженост.Пред две години Северна Кореја самата се прогласи за атомска сила.