Себастијан Фетел-најмладиот шампион во Формула 1 | Теми | DW | 15.11.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Себастијан Фетел-најмладиот шампион во Формула 1

Германецот Себастијан Фетел е новиот шампион во Формула 1. Фетел победи на последната трка во Абу Даби и стана најмладиот шампион во историјата на Формула 1.

default

Фетел го заслужи победничкиот пиедестал

Себастијан Фетел трката ја започна од пол позицијата и прв мина низ целта. Фернандо Алонсо заврши седми, а му беше потребно четврто место за освојување на титулата.

Formel 1 Sebastian Vettel Red Bull Weltmeister

Шпанецот пред почетокот на трката водеше во генералниот пласман и беше најголем фаворит за титулата, но одлуката на тимот да влезе во боксот пред Фетел и Луис Хамилтон го одалечи од третата титула во Ф1. На второто и третото место завршија пилотите на Мекларен, Хамилтон и Џенсон Батон. Германецот Фетел со победата освои 25 поени, за вкупно 256 во генералниот пласман, четри повеќе од Алонсо, додека Марк Вебер, третиот возач кој имаше шанси за титулата, заврши на осмата позиција, со што остана трет во генералниот пласман со 242 поени.

Автор: ВК/СН/макфакс

Редактор: Жана Ацеска