Саркози во посета на Кина | Вести | DW | 25.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Саркози во посета на Кина


Францускиот претседател, Никола Саркози, отпатува во државна посета на Кина. По туристичката прошетка, вечерва на дневен ред е средба со кинескиот претседател, Ху Џинтао. Во фокусот на разговорите се развојната политика во Африка, како и заштитата на климата и економските односи. Саркози има намера во Кина да агитира за нарачка на авионите Ербас, како и за купување на два реактори на вода од француско производство.