Самоубиствен напад во Авганистан | Вести | DW | 29.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Самоубиствен напад во Авганистан

*

Во бомбашки напад врз армиски автобус во авганистанскиот главен град Кабул загинаа најмалку 31 лице, додека околу 20 се ранети. Според властите, станува збор за самоубиствен атентат во кварт северно од центарот на градот. Во автобусот биле офицери и војници на пат кон работното место. Одговорноста за нападот ја презедоа радикалните Талибанци.