Самоубиствени напади во Ирак | Вести | DW | 15.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Самоубиствени напади во Ирак

*

Бројот на загинатите во серијата атентати во Северен Ирак се зголеми на најмалку 200 луѓе,додека околу 300 се ранети.Четворица атентатори самоубијци речиси истовремено се разнесоа во цистерни и камиони во неколку населби западно од Мосул.Властите сметаат дека бројот на жртвите и натаму ќе расте.

Нападите биле насочени против припадниците на религиозното малцинство Јасиди,чија вера е постара од исламот.