1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Фотографија: DW

„Република Вардарска Македонија“ - можен консензус?

14 јуни 2010

Атина и Скопје во текот на летото ќе постигнат договор за името, објави грчката телевизија „Антена“.

https://www.dw.com/mk/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D1%83%D1%81/a-5683389

Според Антена на преговорите се очекува да „победи“ називот Вардарска Македонија, бидејќи ги исполнува грчките барања за географска одредница, а истовремено во Скопје се употребува за диференцијација од Егејска Македонија. Во информацијата се вели дека Скопје за прв пат покажува желба за изнаоѓање на решение и затоа преговорите, кои се водат на повеќе нивоа далеку од очите на јавноста, внесуваат оптимизам. Доколку ова име биде прифатено „Република Вардарска Македонија“ ќе се користи во комуникацијата со меѓународната заедница и ќе биде напишано во пасошите, јави грчката телевизија „Антена“.

Автор: ЗЈ/ЖА/makfaks

Редактор: Жана Ацеска

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Москва Анексија Украина

Путин потпиша анексија на четири украински региони

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница