Рен во Белград | Вести | DW | 17.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рен во Белград

Еврокомесарот за проширување Оли Рен вчера во Белград нагласи дека Србија преводена од новата влада на премиеропт Воислав Коштуница ќе мора селосно да ја заокружи соработката со Хаг, пред да продолжат преговорите за стабилизација и асоцијација.

“ Кога тоа ќе биде сторено ние сме подготвени преговорите веднаш да ги продолжиме“ изјави Рен

Српскиот претседател Борис Тадиќ, под чие раководство ќе работи советот за национална безбедност најави дека ќе инсистира на целосна соработка со хашкиот трибунал:

“ Во овој момент јас не можам да кажам кога преостанатите обвинети ќе се најдат во Хаг, но можам само да ветам дека ќе работиме со сета силa„ рече Тадиќ