Резултати од парламентарните избори во Франција | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Резултати од парламентарните избори во Франција

*

Конзервативната влада на францускиот премиер Франсоа Фијон поднесе оставка по парламентраните избори. Претседателот Николас Саркози му даде повторен мандат за составување нова влада. Оваа постапка е традиција во Франција.

На парламентарните избори во Франција конзервативната владина партија освои апсолутно мнозинство во Собранието, иако претрпе загуби на гласови.