Расте црниот биланс по земјотресите во Индонезија | Вести | DW | 16.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Расте црниот биланс по земјотресите во Индонезија

*

Бројката загинати од серијата земјотреси во Индонезија според последните информации изнесува 23 лица. Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по евентуално преживеаните под урнатините на стотици објекти. Голем број жители сеуште не се вратени во своите домови заради страв од повторни потреси. Најтешко беше погоден островот Суматра каде земјотресот со јачина од 8,4 степени според Рихтеровата скала предизвика и помали цунами бранови.