Расте бројот на жртвите во поплавите во Азија | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Расте бројот на жртвите во поплавите во Азија

*

Најмалку 311 лица загинале во досега најголемите поплави предизвикани од монсунските дождпви во Азија. Иако врнежите се намалуваат ситуацијата во најпогодените Бангладеш, Индија и Непал е се уште сериозна. Се стравува од ширење на зарази и епидемии, а поради тешкиот терен помошта не може да стигне до сите настрадани подрачја. Многу луѓе останаа и без своите домови.