Расте бројот загинати во нападите во Ирак | Вести | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Расте бројот загинати во нападите во Ирак

*

Бројот на загинатите во терористичките напади во Ирак од пред два дена драматично се зголемува,од болнички извори се дознава дека починале околу 500 луѓе.

Атентаторите самоубијци дигнаа во воздух неколку товарни возила со експлозив,а нападите беа насочени против припадниците на религиозноот малцинство Јасиди.Во светот овој чин предизвика општа осуда.Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун најостро ги осуди атентатите. Со ништо не мoже да се оправда насилство против невини цивили,изјави тој.

САД тврдат дека зад нападите стои Ал Каеда.