Расправа во грчкиот парламент: Историјата нема да ви прости | Свет | DW | 23.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Расправа во грчкиот парламент: Историјата нема да ви прости

Во парламентот во Атина почна дебатата за Преспанскиот договор со кој треба да се надмине спорот за името со Македонија. Пратениците на опозицијата ги опоменуваат Ципрас и Сириза.

Грчките пратеници за Преспанскиот договор ќе гласаат утре (24.01.2019). Расправата уште на почетокот беше бурна и набиена со емоции. Најголемата опозициска партија направи последен обид да ја собори владата на Алексис Ципрас и побара гласање за доверба, но предлогот не доби доволен број гласови. 

Додека пратениците на владеачката Сириза го фалат Договорот, опозициските пратеници ја опоменуваат власта. 

Повеќе во видеото:

 

Гледај видео 01:08

Емоционална дебата за Преспанскиот договор

Аудио и видео прилози на оваа тема

Поврзана содржина

Реклама