Пјонгјанг ги блокираше преговорите во Пекинг | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пјонгјанг ги блокираше преговорите во Пекинг

Северна Кореја ги блокираше преговорите околу ставањето крај на нејзината програма за атомско оружје што се одвиваат во Пекинг. Објаснувањето е дека севернокорејската делегација и натаму чека на уплатата од 25 милиони американски долари на банкарските сметки во Макао . Според објаснувањето на американското министерство за финансии трансакцијата зависи од разговорите меѓу Северна Кореја и Макао. САД во понеделникот одобрија ослободување на севернокорејските финансиски сретства блокирани во 2005-та под соомневање за перење пари.