Путин посети нова радарска станица | Вести | DW | 12.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Путин посети нова радарска станица

*

Рускиот претседател Владимир Путин посети нова модерна радарска станица во близина на Санкт Петерсбург. “Ова е прв чекор кон спроведување на широката антиракетна програма до 2015 година”, рече Путин. Тој изрази надеж дека руските власти во министерството за одбрана ќе сторат се за да ги модернизираат руските сили, не наведувајќи други детали. Радарската станица Воронеј е една од најсовремените во Русија. Отворена е во деќември минатата година.