Путин: односите со Вашингтон би се подобриле ако ги прифатат руските предлози | Вести | DW | 04.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Путин: односите со Вашингтон би се подобриле ако ги прифатат руските предлози

*

Односите меѓу Русија и САД значително би се подобриле доколку Вашингтон ги прифати предлогот на Москва за американскиот антиракетен штит. Ова го изјави рускиот претседател Путин во Гватемала каде отпатува по средбата со Буш. Ако САД ги прифатат нашите предлози тоа постепено, но сигурно би ја подобрило меѓународната безбедност. Пред се тоа би ја изменило и природата на нашите односи која сигурно ќе има стратешки карактер“, рече Путин. Ставовите на Москва и Варшава освен за антиракетниот штит се разликуваат и во однос на Косово и Иран.